Kimlik Kartına e-İmza Yüklemenin Faydası Ne Olabilir?

Kimlik Kartına e-İmza Yüklemenin Faydası Ne Olabilir.? Yeni çipli Kimlik Kartına yüklenen e-imza nerelerde ve nasıl kullanılacak? e-İmzalı Kimlik Kartı ne işe yarar makalemizin devamını okuyarak bilgi alabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen e-İmza başta e-Devlet girişi olmak üzere birçok resmi internet işlemlerinde kullanılmaktadır.

e-İmza’nın 2004’te “ıslak imza” yerine kullanılmaya başlandı.  Geliştirilen altyapı ve e-İmzanın kimlik kartlarına yüklenmesinin ardından, kullanımın sivil alanda ve özel sektörde yaygınlaşacak

e-İmza’yı kimlik kartlarına yükleyen vatandaşların, e-Devlet üzerinden başvuru yapılan işlemlerin yanı sıra bankacılık, sigorta, noter, vergi ödemeleri ve tapu hizmetleri ile sosyal güvenlik kurumları, eczane ve hastaneler arasındaki ağ üzerinden de belgelerini imzalayabileceğini ifade etti.

e-İmzalı Kimlik Kartlarının nerelerde kullanılacağı açıklandı ancak e-İmzanın kimlik kartının nasıl kullanılacağı henüz belirtilmedi. Kimlik kartına e-imza yüklemesiyle sağlanabilecek ekonomik faydalar bakanlık tarafından ise şöyle açıklandı.

Zaman ve Maliyetten Tasarruf Sağlanacak

Günümüzde elektronik ortamın çok yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanması ile birlikte bankacılık ve finans, noterlik, tapu ve kadastro, sağlık, gümrük, hukuk, sigortacılık gibi pek çok alanda e-İmza önemli bir yer tutuyor.e-İmza uygulaması ile kamu ve özel sektördeki iş ve işlemlerin yürütülmesinde kırtasiyeciliğin azaltılması ve işlemlerin daha hızlı, hatasız, eksiksiz ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi sayesinde işlem başına zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak. Ayrıca e-İmza ile işlemler hızlı bir şekilde online olarak yapılabilecek.

Türkiye’de başta bankacılık ve e-Devlet uygulamaları olmak üzere birçok alanda elektronik imza uygulamasına geçildi.

e-İmza, ıslak imza gibi tek şekle sahip olmak yerine belirli karakterlerden, harflerden ya da sembollerden oluşan ve imzalayan tarafın kimliği ile örtüşen bir veri olması nedeniyle ıslak imzaya nazaran kimliklendirme işlemlerinde son derece güvenilir bir araç olma özelliğine sahip.

Kimlik Kartına e-İmza Yükleme İşlemlerinin Başlaması İle Birlikte;

  • e-İmza için çipli kimlik kartlarının kullanılması ile gerekli olan çip, usb ve dongle gibi malzeme maliyetleri düşecek.
  • Vatandaşlar ellerinde hazır bulunan TCKK’larına e-İmza yüklemesi yaptıracağından kargo maliyetleri de ortadan kalkacak.
  • e-İmza kullanan kişi sayısında artış olacak, dolayısıyla elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kullanılması ve hizmet sayısının artırılması sağlanacak.
(Visited 36 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir