Nüfus Cüzdanı Yenileme Randevu

Nüfus Cüzdanı Yenileme Randevu. NVİ Nüfus Cüzdanı değiştirme randevu al online işlem yapma kolaylığından yararlan. Nüfus Randevu Tel 199 ile Hemen nüfus dairesi sıra numarası al ve Nüfus Müdürlüğünde eski nüfus cüzdanını yeni T.C. kimlik kartıyla değiştir, kayıp nüfus cüzdanını yeniden çıkar, LGS Sınavına girecek  öğrencinin fotoğrafsız eki nüfus cüzdanını yeni cipli kimlik kartıyla değiştir.

İçişleri Bakanlığı NVİ Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı bilgilendirmede “mevcut nüfus cüzdanı” nın geçerlilik ve değiştirme süresi ile ilgili olarak tereddütlerin olduğunu belirtmiştir. Konu hakkında bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yaygınlaştırma uygulamasına ülke genelinde 02.01.2017 tarihinden itibaren başlanmıştır. Bu çalışmanın 3 ila 3,5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Bu itibarla kişilerin elinde var olan nüfus cüzdanları, değiştirilmesini zorunlu kılan haller dışında yenisi ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.
        1- Yeni kimlik alabilmek için 199 nolu telefon numarasından randevu talep edilmesi gerekmektedir.
        2- Biyometrik vesikalık resim çekilmek,
        3- Vergi Dairesine harç ücreti yatırmak,
        4- Son olarak randevu tarihinde Nüfus Müdürlüğüne kimlik, ehliyet, evlenme cüzdanı yada pasaport gibi belgelerin herhangi biri ile başvurulması gerekmektedir.

Online randevu almak için tıklayınız.

KİMLİK YENİLEME RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Yeni kimlikler kullanılmaya başladığından beri artık çoğu yerde yeni kimliklerle ilgili bilgileri girmek gerekiyor. Bu sebeple hala eski nüfus cüzdanı bulunan vatandaşlar ise  değiştirmek istiyor.

Özellikle LGS sınavına girecek olan vatandaşlarımızın yani ortaokul öğrencilerinin sahip oldukları fotoğrafsız eski nüfus cüzdanlarını yeni Kimlik ile değiştirme talepleri mayıs haziran aylarında yoğunluk yaşanmasına sebep olmaktadır.

Özellikle covid 19 pandemisi nedeniyle nüfus müdürlüğünde yapacağınız işlemler için öncelikle randevu almak gerekiyor.

Kimlik yenileme randevusu almak için iki yol bulunuyor. Bu iki yoldan birincisi ise internet üzerinden gerçekleşiyor. Kullanmakta olduğunuz arama motorundan “Kimlik yenileme randevu alma” anahtar kelimelerini yazıp daha sonra da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesine giriş yapılmalı. Daha sonra “T.C. kimlik kartı” yazılı bölüme tıklanmalı. Gerekli bölümleri doldurarak kimlik yenileme randevusu alınabiliyor. İkinci yol ise telefon ile yapılıyor.

İkinci yolda ALO 199 çağrı hattını arayıp kimlik yenileme randevusu istediğinizi belirtiyorsunuz.

(Visited 649 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir