Nüfus Müdürlüğü Yeni Doğan Kimlik Başvuru Randevu Al

Nüfus Müdürlüğü Yeni Doğan Kimlik Kartı Randevu Alma. Yeni doğan bebeğinize yeni kimlik kartı çıkarmak için randevu alabilirsiniz. e-devlet üzerinden kimlik kartı başvurusu da yapılabilir veya randevu alınabilir. Siz yine de nüfus müdürlüğüne gidip Yeni doğan kıymetli bebeğinize yeni çipli kimlik kartı çıkarmak isterseniz hemen size en yakın ilçe nüfus müdürlüğünden internetten online veya telefonla randevu alınız.  Yeni doğan nüfus kaydı yaptırma. Yeni doğan kimlik kartı çıkarmak için gerekli belgeler ve ücret konusu yazımızın devamında açıklandı

Hemen Nüfus Müdürlüğü Yeni Doğan Kimlik Randevu Al

Yenidoğan Bebeğe Nüfus Cüzdanı Çıkartmak için Randevu Nereden ve Nasıl Alınmaktadır?

Yeni Doğan Bebeğinize Kimlik Kartı Çıkarma Aşamaları
Doğum yaptıktan sonra anne veya baba  tarafından yeni doğan bebekleri için yapacakları kimlik kartı çıkarma işlemlerini sizin için sıraladık.

Bunlardan ilki yeni doğan bebeğinize ,kimlik kartı çıkarmak için NVİ Randevu Al sayfasında “Yeni Doğum” randevu al butonunu tıklayarak kendinize en yakın nüfus müdürlüğünden randevu almaktır.

 

15 Yaş Altı Çocukların Kimlik Başvuruları e-Devlet. Nüfus Müdürlüklerine gitmeden 15 Yaşını Tamamlamayan Vatandaşların Kimlik Kartı Başvuruları https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden yapılabilmektedir.

Yeni doğan Bebeğe Kimlik Kartı Nasıl Alınır?
Yenidoğan bebekleri için kimlik kartı çıkartmak isteyen vatandaşlar, kendi seçtikleri nüfus dairesine başvurabilirler. Bebeğinizin doğduğu yerdeki, şu anda yaşadığınız bölgedeki, bir süredir ikamet ettiğiniz bölgedeki ilçe nüfus müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Başvuru Kimler Tarafından Yapılmaktadır?
Yeni doğan bebeğin kimliğiyle ilgili tüm işlemler sadece ebeveynleri veya mahkemelerce belirlenmiş yasal temsilcileri tarafından yapılabilir. Temsilciler veya ebeveynler nüfus müdürlüğüne gidebilir veya be Devlet üzerinden yeni doğan kimlik kartı başvurusu yapabilirler.

Yenidoğan Bebeklere Kimlik Kaç Günde Çıkartılmaktadır?
NVİ Kimlik kartı başvurunuzdan itibaren bir hafta içinde kimlik kartı ebeveynlerin ellerine geçmektedir. Yeni doğan kimlik kartı çıkarmak için süre yok ancak doğumdan sonra ilk bir ay içinde çıkarırsanız kimlik bedeli ödenmez.

Kimlik Kartı Çıkartmanın Ücreti Nedir?
İlk bir ay içinde çıkan kimlikte ücret söz konusu değildir. Kimlik kartı çıkartmak için herhangi bir ücret devlet tarafından talep edilmemektedir. Ancak 30 günlük yasal süre sonunda 2022 yılı için 37,5 Tl ücret alınır.

Yeni Doğmuş Bir Bebeğe Kimlik Çıkartmamanın Cezası Nedir?
Anne veya babanın bebeğin kimliğini en geç 30 gün içinde alması gerekmektedir. Yurtdışında gerçekleşen doğumlar için bu süre 60 güne kadar sürebilir. Bu şartların yerine getirilmemesi durumunda ebeveynin 30 TL  kimlik kartı ücreti ödemesi gerekecektir.

Yenidoğan Bebeğe Kimlik Çıkartmak İçin Gerekli Olan Belgeler
Başvuru sahibi, yani ebeveyn olan kişiler T.C. kimlik kartı ve doğum yapıldığı zaman hastanenin vermiş olduğu doğum belgesini yanlarında götürmeleri gerekmektedir. Birçok nüfus müdürlüğü doğum belgesini sistemden görür. Görünmez ise götürmüş olunan belgeleri yetkili bir kişiye verirseniz işlem gerçekleşecektir.

Yenidoğan Bebekler Hastaneden Taburcu Olmadan Kimliklerine Sahip Olabilmektedir
Geçen yıldan itibaren başvurulduğu takdirde yeni doğan bebeğin nüfus işlemlerini sağlık merkezleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Tedavinin ardından bir yıl içinde birçok bebek ilk doğdukları sağlık kurumuna kimlik bilgileri kaydedilerek ailelerinin adresine nüfus cüzdanları gönderildi.

Nüfus Hizmetleri Kanunu‘nun revizyonu nedeniyle sağlık bakanlığına bağlı sağlık kurumları ve vatandaş kayıt büroları nüfus siciline doğum ve ölümleri kaydetme imkânı bulmuştur. Kurallar sayesinde herhangi bir sağlık kuruluşunda doğan ve ebeveynleri tarafından isimlendirilen çocukların doğum bildirimleri, nüfus müdürlüğüne geçmeden doğdukları sağlık kurumunda yapılabilmektedir.

 

(Visited 407 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir