Yeni Kimlik Kartı Şifresi PİN Kodu Sorgulama

Yeni Kimlik Kartı Şifresi PİN Kodu Sorgulama, T.C. Kimlik Kartı Şifresi PİN Kodu Sorgulama. Yeni çipli kimlik kartınız ile birlikte gelen PİN kodunuzu unuttunuz veya kaybettiyseniz e-Devlet kapısı üzerinden  T.C. Kimlik Kartı PİN Kodu Sorgulama hizmetinden yaralanarak PİN kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Kimlik Kartı Şifresi Sorgulama İçin Tıklayınız

Yeni kimlik başvurusunda bulunan vatandaşlara posta yoluyla gelen n kimlik kartlarının içinde yer alan PİN Kodu şifre ne işe yarar diye vatandaşlarımızın yoğun soruları gelmektedir. Yeni çipli kimlik kartlarıyla verilen  6 haneli yeni kimlik şifresi ne işe yarıyor? PİN Şifresini kaybederseniz ne olur?

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı PİN Kodu yani Kimlik kartı şifresi nedir ne amaçla kullanılır?

Nüfus Müdürlüğündeki başvuru sırasında 6 haneli PIN kodunun olduğu şifre, kapalı bir zarf içinde vatandaşlara teslim edilmektedir.

Kişiye özel olarak verilen bu zarfın içerisinde PIN ve PUK şifreleri yer alır. Her vatandaşa ayrı olarak verilen zarfta bir etiket formu yer alır. 6 haneli PIN koduna ulaşabilmek için etiket formunda bulunan hologramı kazımanız gerekiyor.

T.C. vatandaşı olup yeni kimliğe sahip her bireyin özel güvenlik mesajı vardır. Kapalı bir zarfta verilen 6 haneli PIN şifresi, kişisel bilgilerin kontrol edilmesi ve kişiye özel olan güvenlik mesajının değiştirilmesi için kullanılır.

Doğrulama adımlarına sahip yeni kimlik kartı sayesinde, vatandaşlar işlemlerini daha hızlı gerçekleştirir.

-Yeni kimlik şifresi, bankalarda kullanılabilir. 6 haneli PIN şifresi, vatandaşların banka işlemlerini rahatça yapabilmesini sağlar.

Noter, tapu, sağlık ve sigorta işlemlerinin kolay gerçekleşmesi için vatandaşlar kimlik şifresiyle doğrulama yapabilir.

-Kimlik şifresinin en önemli özelliği elektronik imza niteliği taşımasıdır. Vatandaşlar kimlik şifresini, e-imza özelliği sayesinde tüm elektronik işlemlerde kullanabilir.

T.C. Kimlik Kartı şifremi nasıl değiştirebilirim?
T.C. Kimlik Kartı şifrenizi, ilçe nüfus müdürlüklerinden değiştirebilirsiniz.

T.C. Kimlik Kartı şifremi unuttum, ne yapmalıyım?
T.C. Kimlik Kartı şifrenizi, ilçe nüfus müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunarak değiştirebilirsiniz.

(Visited 94 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir