Annem Babam İçin Nüfus Randevu Alabilir miyim?

Annem babam İçin Nüfus Randevu Alabilir miyim? Kendi T.C No’m ile annem ve babam için nvi nüfus müdürlüğü randevusu alabilir miyim? Anne ve Babam için nüfus kimlik, ehliyet, pasaport randevu alınabilir mi?

Türk Vatandaşı olup 11 haneli T.C. kimlik numarası bulunan her birey kendir T.C. kimlik no, ad soyad, telefon no, doğum tarihi ve sistem tarafından verilen güvenlik kodunu girerek aile bireyleri ve kendi için randevu alabilir.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sayfası olan https://randevu.nvi.gov.tr/  adresinden sunulan nvi randevu alma uygulamasında kendiniz ve aile bireyleriniz için randevu alabilirsiniz. Bu platform üzerinden aile bireyleri olarak yalnızca kendiniz, anne, baba, eş ve çocuklarınıza randevu alabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Covid 19 önlemleri kapsamında nüfus müdürlüğü randevu alma işlemleri sırasında sistem sizden HES kodu istemektedir. Bu nedenle randevu alacağınız tüm aile bireyleri ve kendinizin HES kodu ayrı ayrı girilmek zorundadır.

KİMLİK KARTI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da Alo 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.
ON BEŞ YAŞINI TAMAMLAMAYANLARIN BAŞVURUSUNU KİMLER YAPAR?
Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.
SÜRÜCÜ BELGESİ BAŞVURUSU

Sürücü belgesi başvurusu yapmak için, telefonla veya internetten randevu alabilirsiniz.
Telefonla 199 nolu numaradan,

İnternetten randevu.nvi.gov.tr adresinden

“NVI Mobil” akıllı telefon uygulamasından

Randevu günü/saatinde, İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderek, sıramatikten SIRA NUMARASI alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Sürücü belgesi bilgilerinin, T.C. Kimlik kartına yazdırılması işlemi için de randevu almak gereklidir. Bu durumda her iki belgenin de yeni tip olması gereklidir. Ücret, belge vs gerekmemektedir.

PASAPORT BAŞVURUSU

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) randevu alınarak veya randevusuz olarak yurt içinde, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, umuma mahsus pasaportlar için ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

 

(Visited 200 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir