e-Devlet’ten Ad ve Soyad Değişikliğinde Bulunma

e-Devlet’ten Ad ve Soyad Değişikliğinde Bulunma. Nüfus müdürlüklerine gitmeden ad ve soyad değişikliği başvurusunu e-devlet üzerinden nasıl yaparım. e-Devlet Ad Soyad değiştirme başvurusu yapma. E-Devlet’ten ad ve soyad değişikliği başvurusu yapamıyorum neden? e-Devlet’ten İl / İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması işlemi nasıl yapılmaktadır.

e-Devletten ad ve soyad değiştirme işlemi 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun geçici 11. Maddesi uyarınca ad ve soyadlarının il ve ilçe idare kurullarının vereceği kararla değiştirilmesi için e-devletten başvuru yapılabilmektedir.

e-DEVLED AD SOYAD DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU

e-Devletten ad ve soyad değişikliği başvurusu yapamıyorum neden? e-Devlet ad ve soyad başvurumu kabul etmiyor neden?

e-Devletten Ad ve Soyad değişikliği başvurusunda bulunmak için yüksek güvenlikli giriş yapılması şartına bağlanmış. Yani e-Devlet şifreniz tek başına bu işlem için yeterli olmamaktadır. Ad ve Soyad değişikliği için ” Elektronik İmza” veya “Mobil İmza” gerekmektedir.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

e-İmza sağlayan çeşitli firmalar mevcut ayrıca

PTT, hizmetin erişilebilirliğini artırmak adına çeşitli e-imza Hizmet Sağlayıcı firmalarla imzalanan protokol kapsamında e-İmza satışına aracılık etmektedir.

PTT Merkezlerini ziyaret ederek bireysel veya kurumsal olarak e-İmza başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

e-İmza Başvurusu için Gerekli Belgeler

PTT güvencesi ile e-imza almak isteyen vatandaşlarımız;

Nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve kimlik yerine geçen üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunan geçerli resmî belge,

PTT iş yerlerinden temin edilebilecek olan e-imza Başvuru Formu

İmza Sirküleri (Sadece kurumsal e-İmza başvurularında talep edilmekte olup asılları da PTT’de görüldükten sonra başvuru sahibine geri verilecektir.)

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Türk Telekom Mobil İmza alma;

128K mobil imzalı sim kartınız ve belirleyeceğiniz şifreniz ile elektronik ortamda ıslak imzanız ile kanunen eşdeğer sonucu doğuran Elektronik İmza’nızı atmanızı sağlayan servistir. Islak imzaya eşdeğer Türk Telekom Mobil İmza ile ıslak imza gerektiren işlemleri kurumlara gitmeden, sıra beklemeden tek şifre ile güven içinde imzalayabilir, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Türk Telekom müşterileri Mobil İmza ile en çok e-Devlet uygulamalarını imzalıyor!

Mobil İmza’nın en çok kullanıldığı uygulamalar;

E-Devlet uygulamaları (Adli Sicil Kaydı, dava dosyası sorgulama, araç kaydı sorgulama vs.)
Elektronik Kamu Alımları Platformu
Kamu İhale Kurumu
Bakanlık uygulamaları (UYAP, e-Çevre izini, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu)
Banka girişleri

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün e-hizmetlerine bir yenisini ekleyerek, “İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” hizmetinin, e-Devlet kapısına taşındığı belirtildi.

Açıklamada, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun’da, 17 Ekim 2017’de yapılan düzenleme sonucu, kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla, Soyadı Kanunu’nun 3’üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan ad ve soyadları, il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesinin önünün açıldığı hatırlatıldı.

Kanunda belirlenen sürenin 6 Aralık 2019’daki düzenleme ile 3 yıl daha uzatıldığı, ayrıca tekrar bir süre uzatımına gidilmesi ihtiyacı duyulduğu taktirde kanun değişikliğine gidilmeden Cumhurbaşkanlığı makamınca sürenin uzatılabilmesinin sağlandığı belirtilen açıklamada, maddeye eklenen yeni hüküm ile genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen adlarında mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurullarınca değiştirilebilmesine olanak tanındığı da anımsatıldı.

(Visited 55 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir