Geçici Kimlik Belgesi Alma ve Sorgulama e-Devlet

Geçici Kimlik Belgesi Alma ve Sorgulama e-Devlet. Geçici Kimlik Belgesi Nedir ve Ne İşe Yarar? Geçici Kimlik Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır? Geçici Kimlik Belgeniz yırtıldı veya kayboldu. İşte nüfus müdürlüğüne tekrar gitmeden e Devlet üzerinden Geçici Kimlik Belgenizi Düzenleyebilir ve sorgulayabilirsiniz.

Geçici Kimlik Belgesi Alma ve Sorgulama e-Devlet

Geçici Kimlik Belgesi Eski tip Nüfus Cüzdanını yeni çipli Kimlik Kartı İle değiştirmek için nüfus müdürlüğünden randevu alarak başvuruda bulunduğunuzda nüfus memuru işlemlerinizi yaptıktan sonra size kimlik kartınızın ne zaman geleceğini bildirir ve bu süre zarfında T.C. Kimlik Kartı yerine geçecek “Geçici Kimlik Kartı” size verilecektir.

  1. İlgili Hizmet, Kimlik Kartı başvuru süreçleri içinde İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvurunuzda düzenlenerek tarafınıza verilmiş olan Geçici Kimlik Belgesi’nin ilk üretildiği bilgiler ile yeniden oluşturulmasını sağlamaktadır.
  2. Bir takvim günü içinde ilgili belgeden günde en fazla 1 tane oluşturmanız mümkündür. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.
  3. Oluşturacağınız sonuç belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
  4. Oluşturduğunuz “Geçici Kimlik Belgesi” sonucu ile ilgili tereddütleriniz var ise kendinize en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğüne veya Alo199 Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Çağrı Merkezine başvurunuz.
  5. Oluşturulan “Geçici Kimlik Belgesi” geçerlilik süresi boyunca veya İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvurarak yeni bir belge ürettirilene kadar evrak olarak doğrulanabilecektir. Geçerlilik süresi dolan veya geçerliliğini yitiren “Geçici Kimlik Belgesi” sistemlerimizden silinecektir.

 

(Visited 61 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir