Pasaport Kaybetmenin Cezası Var mı? Kayıp Pasaport İşlemleri

Pasaport Kaybetmenin Cezası Var mı? Kayıp Pasaport İşlemleri. Pasaportunuz kayboldu veya çalındı ise ilk yapmanız gereken yurtiçinde il veya ilçe nüfus müdürlüklerine, yurtdışında ise dış temsilciliklere yani konsolosluklara bildirimde bulunulması gerekmektedir.

Kayıp Pasaport için hemen nüfus müdürlüğü randevu alma sayfasından pasaport randevu alabilir, e-devletten pasaport randevu alabilir veya alo199 nüfus çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz.

Pasaportunuzu nerede ve nasıl kaybederseniz kaybedin yenisini çıkaracağınız için kayıp nedeniyle çıkaracağınız pasaport için normal fiyatı ödemeniz gerekecektir. Pasaport kaybetme cezası her yıl güncellenen pasaport harç bedeli ve defter ücretidir. Böylece pasaport kaybı veya çalıntı durumunda yeniden pasaport çıkarmanın toplam pasaport ücreti kadar tekrar ücret ödemektir.

Kayıp Olarak Bildirilen Pasaport Bulunduğunda Ne Yapılması Gerekir?
Yurtiçinde il veya ilçe nüfus müdürlüklerine yurtdışında ise dış temsilciliklere başvuru yaparak gerekli güncelleme işlemi yapılması gerekmektedir.

Yurtdışı seyahatınız sırasında pasaportunuzu kaybederseniz hemen konsolosluğa gidip geçici pasaport çıkartabilirsiniz.

Geçici Pasaport Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yurt dışı ziyaretinizde pasaportunuzu kaybettiyseniz ya da sağlık sorunu, yakın akraba vefatı gibi acil durumlarda seyahat belgesine ihtiyaç duyuyorsanız bu pasaport türüne başvurabilirsiniz.

Geçici pasaport ile ilgili bilmeniz gereken en önemli nokta, bu pasaportun sadece Türkiye’ye tek seferlik giriş hakkı verdiğidir. Yani bulunduğunuz yerden aktarma yaparak Türkiye’ye gitmeniz gerekirse aktarma yaptığınız ülkedeki sınır görevlilerinin sizi ülkeye almama hakkı mevcuttur. Bu nedenle aktarmasız olarak Türkiye’ye dönüş yapmanız daha doğru olacaktır.

Geçici pasaport ile başka ülkeye geçiş yapamazsınız. Pembe pasaport sadece 1 aylığına geçerli bir seyahat belgesidir; ama mümkün olduğunca çabuk Türkiye’ye dönmeniz tavsiye edilir. Pasaportunuzu kaybedip ülkeye dönüş yaptıysanız havalimanındaki pasaport kontrolü görevlilerine bunu belirterek sıraya girmeden ülkeye giriş yapabilirsiniz.

(Visited 92 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir