Kayıp Ehliyet Cezası 2022, Kayıp Ehliyet İşlemleri

Kayıp Ehliyet Cezası 2022, Kayıp Ehliyet İşlemleri Sürücü Belgesi kaybetme cezası diye bir ceza yok ancak kaybetseniz, çalınsa veya kullanılamaz hale gelen ehliyetiniz için yeniden çıkarır gibi ücret ödersiniz. 2022 Yılı Kayıp ehliyet ücreti şu şekildedir.

Eski Ehliyetinizi (Sürücü Belgenizi) kaybettiyseniz toplam 15 TL ödeyerek yeni sürücü belgenizi alabilirsiniz.

Yeni Tip (2016 Sonrası Alınan Sürücü Belgeleri) Sürücü Belgelerini kaybeden vatandaşlarımız ehliyet yenilenmesi işlemlerinde​​​​​​ Vakıf Ücreti 65 TL, Değerli Kağıt Bedeli 280 TL olmak üzere toplamda 345 TL Ehliyet kayıp bedeli öder.

Ehliyetinizi kaybettiğinizde yapmanız gereken şey, size en yakın nüfus müdürlüğüne giderek yenisi çıkartırmaktır. Bilinenin aksine, ehliyetinizi kaybettiğinizde veya ehliyetinizi çaldırdığınızda resmi gazeteye ilan verme zorunluluğu yok. Yeni ehliyetinizi alırken gerekli belgeleri yanınızda götürmeniz ve ehliyet tipine göre değişen ödemeleri yapmanız gerekir.

Sürücü Belgeleri ücretleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlendiğinden, kayıp veya çalıntı olsa bile değerli kâğıt ve vakıf payı bedeli ödeme zorunluluğu vardır.

Nüfus Müdürlüğünden randevu alıp çalıntı veya kayıp ehliyet çıkarma başvurusu yaptığınız zaman sistem sizin ödeyeceğiniz harç, değerli kağıt bedeli ve vakıf ücretini otomatik belirler.

Sürücü Belgesi Başvuruları Her İlçeden Yapılabilecek mi?
Daha önce 596 emniyet müdürlüğüne sürücü belgesi başvurusu yapılırken, 02.04.2018 tarihinden itibaren başvuru merkezi sayısı 680 ilçe nüfus müdürlüğüne çıkarılmıştır. NVİGM internet sayfasında bulunan randevu bölümünde başvuru merkezleri görülebilecektir.
1- Sürücü Belgesi Randevusu Nasıl Alınır?
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo 199 Çağrı merkezinden ya da randevu.nvi.gov.tr web portalı üzerindeki sürücü belgesi Randevu Sisteminden randevu alınarak yapılmaktadır.
2- Sürücü Belgesi Başvurusu Nereye Yapılır?
Sürücü belgesi başvurusu, Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine yapılır.,
3- Sürücü Belgesi Harç, Değerli Kağıt ve Vakıf Ücretleri Nasıl Öğrenebilirim?
https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices web adresinde “Sürücü Belgesi Harç, Değerli Kağıt ve Vakıf Ücretleri” başlığından öğrenebilirsiniz.​
(Visited 82 times, 1 visits today)

Bir yorum

  1. Yeni Nüfus Müdürlüğü Randevumu Aldım.
    Yeni yıla girdiğimiz ilk dakikalarda İstanbul Beşiktaş’ta cüzdanım çalındığı için kayıp ehliyet ve kayıp pasaport için ilk randevumu aldım. Yarın Esenyurt Nüfus Müdürlüğüne gidip kimlik ve ehliyet başvuru işlemimi yapacağım. Kimlik ücretini ve ehliyet ücretini kredi kartımla internetten ödedim. Biraz bütçemi etkiledi kayıp kimlik için 75 TL, kayıp ehliyet için 345 Tl hayli yüksek rakamlar. Sitenizden aldığım güncel bilgiler sayesinde işlerimi tereddüt etmeden ve kolayca hallettim teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir